Race Results
May 20, 2007

Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. John Lambertz, Sioux Falls; 3. Bill Boles, Harris, Iowa; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 7. Robert Bell, Colfax, Iowa; 8. Joe Riedel, Harrisburg; 9. Marlon Jones, Harrisburg; 10. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #2: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 8. Mitch Runge, Sioux Falls; 9. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 10. Jesse Drost, Rushmore, Minn..

A Feature: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. John Lambertz, Sioux Falls; 4. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 8. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 9. Micah Schliemann, Hartford; 10. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 11. Dusty Ballenger, Harrisburg; 12. Mitch Runge, Sioux Falls; 13. Bill Boles, Harris, Iowa; 14. Marlon Jones, Harrisburg; 15. Jesse Drost, Rushmore, Minn.; 16. Robert Bell, Colfax, Iowa; 17. Joe Riedel, Harrisburg; 18. Jake Peters, Sioux Falls; 19. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 20. Chuck McGillivray, Madison.

USRA Championship Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Troy Vink, Tea; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Cory Krueger, Brandon; 6. Danielle Ossenfort, Rapid City; 7. Trisha Underberg, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Eric McGillivray, Canton.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Eric McGillivray, Canton; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Kevin Flowers, Hartford; 8. Troy Vink, Tea; 9. Cory Krueger, Brandon; 10. Danielle Ossenfort, Rapid City; 11. Trisha Underberg, Sioux Falls; 12. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 13. Johnn Cressman, Hartford.

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Howard Baartman, Sioux Falls; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Scott Overgaard, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Jordan Heiman, Sioux Falls.

A Feature: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 7. Jeff Kroger, Canton; 8. Jordan Heiman, Sioux Falls; 9. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 10. Matt Steuerwald, Madison; 11. Scott Overgaard, Luverne, Minn.; 12. Howard Baartman, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Brock Hess, Renner; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. David Beman Jr., Sioux Falls; 6. Jim Klutman, Sioux Falls.

Heat #2: 1. DJ Jones, Sioux Falls; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Tommy Barber, Brandon; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. Roger Muecke, Renner.

Heat #3: 1. Doug Folkens, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Brian Tronson, Sioux Falls; 4. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Tea.

B Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. David Beman Jr., Sioux Falls; 3. Corey Kremer, Sioux Falls; 4. Roger Muecke, Renner; 5. Jim Klutman, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Tea.

A Feature: 1. Brock Hess, Renner; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 6. Denny Lottman, Canton; 7. Eric Taylor, Sioux Falls; 8. Brian Tronson, Sioux Falls; 9. DJ Jones, Sioux Falls; 10. Corey Kremer, Sioux Falls; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Jim Ross, Sioux Falls; 13. Shaun Taylor, Sioux Falls; 14. David Beman Jr., Sioux Falls; 15. Justin Arends, Little Rock, Iowa.

Home