Race Results
October 1, 2006
42nd Annual Cheater's Day

 

ASCS Northern Plains Sprints

Heat #1: (8 laps): 1. 94-Natalie Sather; 2. X-Chuck Swenson; 3. 24M-John Miller; 4. R19-Scott Winters; 5. 9J-Mark Schmidt; 6. 13-Jordan Martens; 7. 42-Kevin Flowers; 8. 85-Justin Saathoff; 9. 3R-Seth Brahmer;

Heat #2: (8 laps): 1. 31-Mark Pace; 2. 9N-Wade Nygaard; 3. 9M-Marlon Jones; 4. 57X-Jake Peters; 5. 97-Alan Gilbertson; 6. 24-Randy Droescher; 7. 17B-Ryan Bickett; 8. 75C-Casey Heser

Heat #3: (8 laps): 1. 87-Curt Lund; 2. 3-Donovan Peterson; 3. 22-Matt Heinzerling; 4. 20-Johnn Cressman; 5. 3D-Dusty Ballenger; 6. 15-Joe Reidel; 7. 1B-Brett Geldner; 8. 84-Toby Chapman

Heat #4: (8 laps): 1. 53-Jack Dover; 2. 5B-Rick Ideus; 3. 12-Brock Dump; 4. K9-Jody Rosenboom; 5. 1L-Mark Dobmeier; 6. 05-Bill Boles; 7. 28-Mitch Runge; 8. 17R-Jeremiah Jordahl

Heat #5: (8 laps): 1. 5-Eric Lutz; 2. 1-Dusty Wasmund; 3. 24A-Dusty Zomer; 4. 55L-Dustin Lindquist; 5. 17v-Casey Abbas; 6. 101-Chuck McGillivray; 7. 75-Jesse Drost; 8. 9-Micah Scliemann

1st B Feature: (12 laps): 1. 1-Dusty Wasmund (1); 2. 57X-Jake Peters (5); 3. 55L-Dustin Lindquist (6); 4. 22-Matt Heinzerling (2); 5. 17v-Casey Abbas (7); 6. R19-Scott Winters (4); 7. 12-Brock Dump (3); 8. 13-Jordan Martens (9); 9. 101-Chuck McGillivray (11); 10. 3R-Seth Brahmer (14); 11. 05-Bill Boles (10); 12. 24-Randy Droescher (8); 13. 75C-Casey Heser (12); 14. 17R-Jeremiah Jordahl (13); DNS: 17B-Ryan Bickett, 28-Mitch Runge

2nd B Feature: (12 laps): 1. 24M-John Miller (1); 2. 20-Johnn Cressman (2); 3. 24A-Dusty Zomer (3); 4. K9-Jody Rosenboom (5); 5. 3D-Dusty Ballenger (4); 6. 1L-Mark Dobmeier (8); 7. 1B-Brett Geldner (12); 8. 9-Micah Scliemann (14); 9. 15-Joe Reidel (9); 10. 42-Kevin Flowers (10); 11. 97-Alan Gilbertson (6); 12. 85-Justin Saathoff (13); 13. 9J-Mark Schmidt (7); 14. 75-Jesse Drost (11); DNS: 84-Toby Chapman

A Feature: (20 laps): 1. 9N-Wade Nygaard (2); 2. 9M-Marlon Jones (4); 3. 87-Curt Lund (5); 4. 31-Mark Pace (1); 5. 94-Natalie Sather (3); 6. 5-Eric Lutz (7); 7. 5B-Rick Ideus (9); 8. X-Chuck Swenson (8); 9. 1-Dusty Wasmund (11); 10. K9-Jody Rosenboom (18); 11. 24A-Dusty Zomer (16); 12. 55L-Dustin Lindquist (15); 13. 3D-Dusty Ballenger (20); 14. 3-Donovan Peterson (10); 15. 22-Matt Heinzerling (17); 16. 53-Jack Dover (6); 17. 57X-Jake Peters (13); 18. 17v-Casey Abbas (19); 19. 24M-John Miller (12); 20. 20-Johnn Cressman (14)

Lap Leaders: Wade Nygaard (1-20)

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

A Feature: 1. Howard Baartman, Sioux Falls; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 5. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 6. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 7. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 8. Brad Winesburg, Madison; 9. Andy Wieczorek, Sioux Falls; 10. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 11. Kevin Larson, Sioux Falls; 12. Jeff Kroger, Canton.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

A Feature: 1. Dennis Martin, Mitchell; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Tony Guischer, Sioux Falls; 4. David Beman Jr., Sioux Falls; 5. Randy Harlow, Sioux Center, Iowa; 6. Eric Taylor, Sioux Falls; 7. Brian Tronson, Sioux Falls; 8. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 9. Jerry Groenwold, Worthington, Minn.; 10. Jared Nytroe, Brandon; 11. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 12. Shaun Taylor, Sioux Falls; 13. Tyler Nelson;; 14. Zeb Larsen, Viborg; 15. Tony Rustad, Pipestone, Minn.; 16. Jeff Deighton, Sioux Falls.

 

Sportsman Stock Cars

A Feature: 1. Brett Larsen, Viborg; 2. Steve Eliason, Brookings; 3. Nick Bahr, Madison; 4. Mike Forseth, Sioux Falls; 5. Ron Mitchell, Slayton, Minn.; 6. Jason Carpenter, Sioux Falls; 7. Sam Johnson, Madison; 8. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 9. Dave Ross, Worthington, Minn.; 10. Pete Kracht, Steen, Minn..

 

Factory Stocks

A Feature: 1. Don Brady, Jr, Sioux Falls; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Brandon Nytroe, Brandon; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Nathan Antrim, Inwood, Iowa; 6. Justin Linquist, Alcester; 7. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 8. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 9. Rodney Cook, Madison; 10. Justin Dragstra, Edgerton, Minn.; 11. Jim Klutman, SF.

 

Modifieds

A Feature: 1. Dale Furby, Sioux Falls; 2. Brett DeJager, Brandon; 3. Dwaine Hanson, Lakefield, Minn.; 4. Kelly Harmelink, Brookings; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Ken Will, Windom, Minn.; 8. Jay Triplett, Brookings.

 

Hornets

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Travis Schreurs, Baltic; 3. Tyler Larsen, Brandon; 4. Tyler DeMers, Sioux Falls; 5. Josh Bethke, Sioux Falls; 6. Eric Gaul, Worthington, Minn.; 7. David Brua, Brandon; 8. Brian Johnson, Windom, Minn.; 9. Jake Schroeder, Lakefield, Minn.; 10. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 11. Josh VanEngen, Canton; 12. Troy Schreurs, Baltic; 13. Lee Hein, Brookings; 14. Matt Larson, Crooks; 15. Chris Bornitz, Tracy, Minn.; 16. Matt Nelson, Sioux Falls; 17. Dan Heiser, Sioux Falls; 18. Keith Johnson, Sioux Falls; 19. Tommy Barber, Brandon; 20. Brad Bohn, Brewster, Minn..

Home