Race Results
September 30, 2006
42nd Annual Cheater's Day

 

ASCS Northern Plains Sprints

Heat #1: (8 laps): 1. 9N-Wade Nygaard; 2. X-Chuck Swenson; 3. 2-Bryan Dobesh; 4. 9M-Marlon Jones; 5. 87-Curt Lund; 6. 55L-Dustin Lindquist; 7. 3R-Seth Brahmer; 8. 75-Jesse Drost; 9. 15-Joe Reidel

Heat #2: (8 laps): 1. 24A-Dusty Zomer; 2. R19-Scott Winters; 3. 5B-Rick Ideus; 4. 24M-John Miller; 5. 75C-Casey Heser; 6. 42-Kevin Flowers; 7. 13-Jordan Martens; 8. 97-Alan Gilbertson; 9. 4L-Lee Grosz

Heat #3: (8 laps): 1. 57X-Jake Peters; 2. 05-Bill Boles; 3. 53-Jack Dover; 4. 20-Johnn Cressman; 5. 17v-Casey Abbass; 6. K9-Jody Rosenboom; 7. 84-Toby Chapman; 8. 101-Chuck McGillivray; 9. 1B-Brett Geldner

Heat #4: (8 laps): 1. 1L-Mark Dobmeier; 2. 5-Eric Lutz; 3. 9-Micah Scliemann; 4. 28-Mitch Runge; 5. 31-Mark Pace; 6. 92-Mike Sitzmann, Jr; 7. 94S-Natalie Sather; 8. 22-Matt Heinzerling; 9. 9J-Mark Schmidt

1st B Feature: (12 laps): 1. 53-Jack Dover (2); 2. 05-Bill Boles (1); 3. 55L-Dustin Lindquist (7); 4. 9M-Marlon Jones (3); 5. K9-Jody Rosenboom (8); 6. 42-Kevin Flowers (6); 7. 84-Toby Chapman (9); 8. 101-Chuck McGillivray (11); 9. 1B-Brett Geldner (13); 10. 97-Alan Gilbertson (10); 11. 15-Joe Reidel (12); 12. 75C-Casey Heser (4); 13. 31-Mark Pace (5)

2nd B Feature: (12 laps): 1. 9-Micah Scliemann (1); 2. 17v-Casey Abbass (2); 3. 24M-John Miller (3); 4. 87-Curt Lund (5); 5. 20-Johnn Cressman (4); 6. 3R-Seth Brahmer (7); 7. 94S-Natalie Sather (9); 8. 75-Jesse Drost (10); 9. 13-Jordan Martens (8); 10. 22-Matt Heinzerling (11); 11. 9J-Mark Schmidt (13); 12. 92-Mike Sitzmann, Jr (6); 13. 4L-Lee Grosz (12)

A Feature: (20 laps): 1. X-Chuck Swenson (5); 2. 1L-Mark Dobmeier (3); 3. 9N-Wade Nygaard (4); 4. 57X-Jake Peters (1); 5. R19-Scott Winters (6); 6. 24A-Dusty Zomer (2); 7. 5B-Rick Ideus (7); 8. 5-Eric Lutz (8); 9. 05-Bill Boles (13); 10. 9-Micah Scliemann (12); 11. 53-Jack Dover (11); 12. 9M-Marlon Jones (17); 13. 24M-John Miller (16); 14. K9-Jody Rosenboom (19); 15. 17v-Casey Abbass (14); 16. 28-Mitch Runge (9); 17. 55L-Dustin Lindquist (15); 18. 2-Bryan Dobesh (10); 19. 87-Curt Lund (18); 20. 20-Johnn Cressman (20)

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

A Feature: 1. Howard Baartman, Sioux Falls; 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 6. Anthony Mann, Luverne, Minn.; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa; 9. Andy Wieczorek, Sioux Falls; 10. Kevin Larson, Sioux Falls; 11. Brad Winesburg, Madison.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Jerry Groenwold, Worthington, Minn.; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Dennis Martin, Mitchell; 5. Zeb Larsen, Viborg; 6. David Beman Jr., Sioux Falls; 7. Jerry Herndon, Colman; 8. Jeff Deighton, Sioux Falls; 9. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 10. Tony Guischer, Sioux Falls; 11. Jared Nytroe, Brandon; 12. Randy Harlow, Sioux Center, Iowa; 13. Shaun Taylor, Sioux Falls; 14. Tyler Nelson;; 15. Justin Arends, Little Rock, Iowa.

 

Sportsman Stock Cars

A Feature: 1. Brett Larsen, Viborg; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Ron Mitchell, Slayton, Minn.; 4. Steve Eliason, Brookings; 5. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 6. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 7. Sam Johnson, Madison; 8. Mike Forseth, Sioux Falls; 9. Nick Abraham;; 10. Ponch Hulstein, Rock Valley, Iowa.

 

Factory Stocks

A Feature: 1. Don Brady, Jr.; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Brandon Nytroe, Brandon; 4. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 5. Rodney Cook, Madison; 6. Travis Christensen, Sioux Falls; 7. Rick Wibeto II, Sioux Falls; 8. Jim Klutman, SF; 9. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 10. Dan Roemen, Sioux Falls.

 

Modifieds

A Feature: 1. Jay Triplett, Brookings; 2. Brett DeJager, Brandon; 3. Dwaine Hanson, Lakefield, Minn.; 4. Dale Furby, Sioux Falls; 5. Kelly Harmelink, Brookings; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Randy Klein, Currie, Minn..

 

Hornets

A Feature: 1. Troy Schreurs, Baltic; 2. Matt Larson, Crooks; 3. Jake Schroeder, Lakefield, Minn.; 4. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 5. Tyler DeMers, Sioux Falls; 6. Brian Johnson, Windom, Minn.; 7. Matt Nelson, Sioux Falls; 8. Chris Bornitz, Tracy, Minn.; 9. Dustin Gulbrandson, Hartford; 10. Tyler Larsen, Brandon; 11. Lee Hein, Brookings; 12. Josh VanEngen, Canton.

Home