Race Results
September 4, 2006
Sertoma Charities Race

 

Wheel City Auto 360 Sprints

Heat #1: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Troy Vink, Tea; 5. Donovan Peterson, Brookings; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg.

Heat #2: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Brandon Rokusek, Geddes; 6. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #3: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Brock Dump, Lennox; 5. Lane Brenden, Mitchell; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Troy Vink, Tea; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Kevin Flowers, Hartford; 9. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 10. Donovan Peterson, Brookings; 11. Dusty Ballenger, Harrisburg; 12. Lane Brenden, Mitchell; 13. Brandon Rokusek, Geddes; 14. Chuck McGillivray, Madison; 15. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 17. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 18. Brock Dump, Lennox.

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Jordan Heiman, Sioux Falls; 6. Jesse Kroger, Harrisburg; 7. Dale Furby, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Scott Overgaard, LuVerne, Minn.; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Jeff Kroger, Canton; 4. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 5. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 6. Don Grems, Lester, Iowa.

A Feature: 1. Jeff Kroger, Canton; 2. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 3. Matt Steuerwald, Madison; 4. Scott Overgaard, LuVerne, Minn.; 5. Don Grems, Lester, Iowa; 6. Howard Baartman, Sioux Falls; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 9. Jesse Kroger, Harrisburg; 10. Dale Furby, Sioux Falls; 11. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 12. Jordan Heiman, Sioux Falls; 13. Gary Brown Jr, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Jeff Deighton, Sioux Falls; 3. Zeb Larsen, Viborg; 4. Travis Morris, Brookings; 5. Johnny Monsees, Harrisburg; 6. Brian Tronson, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Aaron Penning, Dell Rapids; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Cole McLaughlin, Wentworth.

Heat #3: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Brock Hess, Sioux Falls; 3. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Roger Muecke, Renner; 6. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa.

Heat #4: 1. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 2. David Beman Jr., Sioux Falls; 3. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 4. Mike Hanson, Meckling; 5. Jim Ross, Sioux Falls.

B Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Mike Hanson, Meckling; 3. Joe Hall, Sioux Falls; 4. Johnny Monsees, Harrisburg; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Cole McLaughlin, Wentworth; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 8. Travis Morris, Brookings; 9. Aaron Penning, Dell Rapids; 10. Brian Tronson, Sioux Falls; 11. Roger Muecke, Renner.

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 4. Zeb Larsen, Viborg; 5. Brock Hess, Sioux Falls; 6. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 7. Shaun Taylor, Sioux Falls; 8. Jared Nytroe, Brandon; 9. Jeff Deighton, Sioux Falls; 10. David Beman Jr., Sioux Falls; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Mike Hanson, Meckling; 13. Joe Hall, Sioux Falls; 14. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 15. Justin Arends, Little Rock, Iowa.

 

Sportsman Stock Cars

Heat #1: 1. Paul Lebahn, Dell Rapids; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 4. Brett Larsen, Viborg; 5. Nick Abraham, Madison.

Heat #2: 1. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 2. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. Steve Eliason, Brookings; 4. Brad Winesburg, Madison; 5. Sam Johnson, Madison.

A Feature: 1. Paul Lebahn, Dell Rapids; 2. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 3. Brad Winesburg, Madison; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 6. Brett Larsen, Viborg; 7. Steve Eliason, Brookings; 8. Nick Abraham, Madison; 9. Sam Johnson, Madison; 10. Nick Bahr, Madison.

 

Factory Stocks

Heat #1: 1. Rodney Cook, Madison; 2. Jim Klutman, SF; 3. Jason Armstrong, Flandreau; 4. Brandon Nytroe, Brandon; 5. Travis Christensen, Sioux Falls.

A Feature: 1. Brandon Nytroe, Brandon; 2. Rodney Cook, Madison; 3. Jim Klutman, SF; 4. Jason Armstrong, Flandreau; 5. Travis Christensen, Sioux Falls.

Home