Race Results
August 27, 2006

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Steve Ballenger, Harrisburg; 5. Bill Boles, Harris, Iowa; 6. Jake Peters, Sioux Falls; 7. Robert Bell, Colfax, Iowa; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Ryan Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 7. John Miller, Plankinton; 8. John Lambertz, Sioux Falls.

A Feature: 1. Jake Peters, Sioux Falls; 2. Dusty Zomer, Brandon; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 6. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 8. Micah Schliemann, Hartford; 9. Cody Hansen, Nunda; 10. John Lambertz, Sioux Falls; 11. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 12. Steve Ballenger, Harrisburg; 13. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 14. John Miller, Plankinton; 15. Chuck McGillivray, Madison; 16. Robert Bell, Colfax, Iowa; 17. Ryan Bickett, Ramona.

 

Wheel City Auto 360 Sprints

Heat #1: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Terry Chester, Parker; 6. Randy Droescher, Larchwood, Iowa.

Heat #2: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Lane Brenden, Mitchell; 3. Brandon Rokusek, Geddes; 4. Brock Dump, Lennox; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg.

Heat #3: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Donovan Peterson, Brookings.

A Feature: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Butch Hanssen, Sioux Falls; 7. Brandon Rokusek, Geddes; 8. Lane Brenden, Mitchell; 9. Terry Chester, Parker; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Eric McGillivray, Canton; 12. Brock Dump, Lennox; 13. Johnn Cressman, Hartford; 14. Donovan Peterson, Brookings; 15. Kevin Flowers, Hartford; 16. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg.

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 3. Jordan Heiman, Sioux Falls; 4. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 5. Howard Baartman, Sioux Falls; 6. Matt Steuerwald, Madison.

Heat #2: 1. Don Grems, Lester, Iowa; 2. Dale Furby, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Jeff Kroger, Canton; 7. Shannon Frewaldt, Garretson.

A Feature: 1. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 6. Matt Steuerwald, Madison; 7. Jordan Heiman, Sioux Falls; 8. Jeff Kroger, Canton; 9. Justin Glaser, Sioux Falls; 10. Don Grems, Lester, Iowa; 11. Shannon Frewaldt, Garretson; 12. Howard Baartman, Sioux Falls; 13. Dale Furby, Sioux Falls.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Dave Kennedy, Sioux Falls; 4. Eric Taylor, Sioux Falls; 5. Jeff Deighton, Sioux Falls; 6. Tom Cauwels, Luverne, Minn..

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 4. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. David Beman Jr., Sioux Falls; 6. Jason Beuckens, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Zeb Larsen, Viborg; 2. Brock Hess, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Kurtis Hansen, Salem.

B Feature: 1. Jeff Deighton, Sioux Falls; 2. David Beman Jr., Sioux Falls; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Kurtis Hansen, Salem; 5. Jason Beuckens, Sioux Falls; 6. Tom Cauwels, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Eric Taylor, Sioux Falls; 5. Jared Nytroe, Brandon; 6. Shaun Taylor, Sioux Falls; 7. David Beman Jr., Sioux Falls; 8. Jeff Deighton, Sioux Falls; 9. Doug Folkens, Sioux Falls; 10. Brock Hess, Sioux Falls; 11. Zeb Larsen, Viborg; 12. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 13. Jim Ross, Sioux Falls; 14. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 15. Dave Kennedy, Sioux Falls.

Home