Race Results
August 20, 2006

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Chad Meyer, Sioux Falls; 6. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 8. Chuck McGillivray, Madison; 9. Robert Bell, Colfax, Iowa.

Heat #2: 1. Jake Peters, Sioux Falls; 2. Jamie McDonald, Auckland, New Zealand, ; 3. Steve Ballenger, Harrisburg; 4. John Miller, Plankinton; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Bill Boles, Harris, Iowa; 7. John Lambertz, Sioux Falls; 8. Greg Jones, Earlham, Iowa; 9. Dusty Zomer, Brandon.

A Feature: 1. Jake Peters, Sioux Falls; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Chad Meyer, Sioux Falls; 5. Dusty Zomer, Brandon; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 8. Steve Ballenger, Harrisburg; 9. Bill Boles, Harris, Iowa; 10. John Lambertz, Sioux Falls; 11. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 12. John Miller, Plankinton; 13. Chuck McGillivray, Madison; 14. Jamie McDonald, Auckland, New Zealand, ; 15. Robert Bell, Colfax, Iowa; 16. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 17. Cody Hansen, Nunda; 18. Greg Jones, Earlham, Iowa.

 

Wheel City Auto 360 Sprints

Heat #1: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 6. Johnn Cressman, Hartford.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Brock Dump, Lennox; 3. Lane Brenden, Mitchell; 4. Eric McGillivray, Canton; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Donovan Peterson, Brookings.

Heat #3: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Terry Chester, Parker; 4. Brandon Rokusek, Geddes; 5. Casey Heser, Jackson, Minn..

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Mitch Runge, Sioux Falls; 3. Lane Brenden, Mitchell; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Terry Chester, Parker; 6. Eric McGillivray, Canton; 7. Brandon Rokusek, Geddes; 8. Brock Dump, Lennox; 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 10. Butch Hanssen, Sioux Falls; 11. Casey Abbas, Sioux Falls; 12. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 13. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 14. Kevin Flowers, Hartford; 15. Donovan Peterson, Brookings; 16. Johnn Cressman, Hartford; 17. Casey Heser, Jackson, Minn..

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison; 2. Jordan Heiman, Sioux Falls; 3. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 4. Andy Wieczorek, Sioux Falls; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 2. Howard Baartman, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 5. Dale Furby, Sioux Falls; 6. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa.

Heat #3: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. Don Grems, Lester, Iowa; 3. Scott Overgaard, LuVerne, Minn.; 4. Brian Heiman, Sioux Falls; 5. Jesse Kroger, Harrisburg; 6. Lee Schlumbohm, Sioux Falls.

A Feature: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Scott Overgaard, LuVerne, Minn.; 5. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 6. Jeff Kroger, Canton; 7. Don Grems, Lester, Iowa; 8. Jordan Heiman, Sioux Falls; 9. Howard Baartman, Sioux Falls; 10. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 11. Andy Wieczorek, Sioux Falls; 12. Justin Glaser, Sioux Falls; 13. Brian Heiman, Sioux Falls; 14. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 15. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 16. Jesse Kroger, Harrisburg; 17. Dale Furby, Sioux Falls; 18. Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Dave Kennedy, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Zeb Larsen, Viborg; 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 6. Tony Guischer, Sioux Falls; 7. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 8. Randy Haberer, Tea.

Heat #2: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Jason Mehlhaff, Freeman; 5. Jason Beuckens, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls; 7. Jason Vande Vegte, Brandon.

Heat #3: 1. Jeff Deighton, Sioux Falls; 2. Brock Hess, Sioux Falls; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. David Beman Jr., Sioux Falls; 5. Cole McLaughlin, Wentworth; 6. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 7. Brian Tronson, Sioux Falls.

B Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Tony Guischer, Sioux Falls; 3. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 4. Randy Haberer, Tea; 5. Jim Ross, Sioux Falls; 6. Cole McLaughlin, Wentworth; 7. Brian Tronson, Sioux Falls; 8. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 9. Jason Beuckens, Sioux Falls; 10. Jason Vande Vegte, Brandon.

A Feature: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 6. Chad Graves, Sioux Falls; 7. Brock Hess, Sioux Falls; 8. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 9. Zeb Larsen, Viborg; 10. Jeff Deighton, Sioux Falls; 11. Dave Kennedy, Sioux Falls; 12. David Beman Jr., Sioux Falls; 13. Jason Mehlhaff, Freeman; 14. Tony Guischer, Sioux Falls; 15. Doug Folkens, Sioux Falls.

Home