Race Results
August 3, 2006

 

Non-wing Sprints

Heat #1: 1. Bret Mellenberndt, Sioux Falls; 2. Doug Martens, Ward; 3. Bob Pingeon, Sioux Falls; 4. William Hasvold, Flandreau; 5. Gerod Olivier, Garretson.

Heat #2: 1. Andy Anderson, Harrisburg; 2. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Danny Lee, Renner; 5. Chris Riley, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Jeff Davis, Sioux Falls; 2. John Kaiser, Lake Norden; 3. Troy Vink, Tea; 4. Miles Grein, Lennox; 5. Trisha Underberg, Dell Rapids.

A Feature: 1. Doug Martens, Ward; 2. Andy Anderson, Harrisburg; 3. Miles Grein, Lennox; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Bret Mellenberndt, Sioux Falls; 6. John Kaiser, Lake Norden; 7. Troy Vink, Tea; 8. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. Jeff Davis, Sioux Falls; 10. Danny Lee, Renner; 11. Trisha Underberg, Dell Rapids; 12. Chris Riley, Sioux Falls; 13. William Hasvold, Flandreau; 14. Bob Pingeon, Sioux Falls; 15. Gerod Olivier, Garretson.

 

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Hofmeyer, Alton, Iowa; 2. Michael Fogelman, Okabena, Minn.; 3. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 4. Tate Eining, Sioux Falls; 5. Aaron Penning, Dell Rapids.

A Feature: 1. Andy Hofmeyer, Alton, Iowa; 2. Andy Kotek, Woodlake, Minn.; 3. Aaron Penning, Dell Rapids; 4. Michael Fogelman, Okabena, Minn.; 5. Tate Eining, Sioux Falls.

 

Sportsmen

Heat #1: 1. Nick Abraham, Madison; 2. Steve Eliason, Brookings; 3. Sam Johnson, Madison; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Jason Carpenter, Sioux Falls.

A Feature: 1. Steve Eliason, Brookings; 2. Sam Johnson, Madison; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Nick Abraham, Madison; 5. Jason Carpenter, Sioux Falls.

 

Hobby Stocks

 

 

Factory Stocks

Heat #1: 1. Greg Pettersen, Madison; 2. Jim Klutman, SF; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Ronnie Froke, Madision; 5. Dusty Seachris, Hills, Minn.; 6. Cody Scholten, Steen, Minn..

Heat #2: 1. Cory Yeigh, Sioux Falls; 2. Larry Buckneberg, Sioux Falls; 3. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 4. Russ Miller, Canton; 5. Brandon Nytroe, Brandon.

A Feature: 1. Greg Pettersen, Madison; 2. Larry Buckneberg, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Jim Klutman, SF; 5. Russ Miller, Canton; 6. Dusty Seachris, Hills, Minn.; 7. Ronnie Froke, Madision; 8. Cory Yeigh, Sioux Falls; 9. Brandon Nytroe, Brandon; 10. Cody Scholten, Steen, Minn.; 11. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge.

A Hornets

Heat #1: 1. Tyler DeMers, Sioux Falls; 2. Josh VanEngen, Canton; 3. Tyler Larsen, Brandon; 4. Matthew Grisham, Sioux Falls; 5. Todd Dozark, Mitchell.

Heat #2: 1. Keith Johnson, Sioux Falls; 2. Troy Schreurs, Baltic; 3. Dustin Gulbrandson, Hartford.

A Feature: 1. Dustin Gulbrandson, Hartford; 2. Tyler DeMers, Sioux Falls; 3. Troy Schreurs, Baltic; 4. Tyler Larsen, Brandon; 5. Todd Dozark, Mitchell; 6. Josh VanEngen, Canton; 7. Keith Johnson, Sioux Falls; 8. Matthew Grisham, Sioux Falls.

B Hornets

Heat #1: 1. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 2. Chris Bornitz, Tracy, Minn.; 3. Brian Voges, Sioux Falls; 4. Travis Schreurs, Baltic; 5. Kyle Schulz, Madison; 6. Troy Schreurs, Baltic.

A Feature: 1. Troy Schreurs, Baltic; 2. Kyle Schulz, Madison; 3. Brianna Schroeder, Tracy, Minn.; 4. Brian Voges, Sioux Falls; 5. Travis Schreurs, Baltic; 6. Chris Bornitz, Tracy, Minn..

Home