Race Results
July 30, 2006

 

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Dusty Zomer, Brandon; 4. Chad Meyer, Sioux Falls; 5. John Lambertz, Sioux Falls; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Cody Hansen, Nunda; 8. John Miller, Plankinton; 9. Mike Young, Hartford; 10. Denzil Smith, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Bill Boles, Harris, Iowa; 3. Chuck McGillivray, Madison; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 5. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 6. Steve Ballenger, Harrisburg; 7. Gregg Bakker, Sioux Falls; 8. Johnn Cressman, Hartford; 9. Justin Henderson, Sioux Falls.

A Feature: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 6. John Lambertz, Sioux Falls; 7. Chad Meyer, Sioux Falls; 8. Micah Schliemann, Hartford; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Johnn Cressman, Hartford; 11. Cody Hansen, Nunda; 12. Steve Ballenger, Harrisburg; 13. Bill Boles, Harris, Iowa; 14. John Miller, Plankinton; 15. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 16. Justin Henderson, Sioux Falls; 17. Mike Young, Hartford; 18. Gregg Bakker, Sioux Falls; 19. Denzil Smith, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto 360 Sprints

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Brandon Rokusek, Geddes; 5. Mitch Runge, Sioux Falls; 6. Eric McGillivray, Canton; 7. Doug Martens, Ward.

Heat #2: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Troy Vink, Tea; 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 5. Lane Brenden, Mitchell; 6. Terry Chester, Parker.

Heat #3: 1. Brent Vonk, Sioux Falls; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Donovan Peterson, Brookings; 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 5. Brock Dump, Lennox; 6. Casey Abbas, Sioux Falls.

A Feature: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Brent Vonk, Sioux Falls; 4. Troy Vink, Tea; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 7. Cody Hansen, Nunda; 8. Brandon Rokusek, Geddes; 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 10. Brock Dump, Lennox; 11. Mitch Runge, Sioux Falls; 12. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 13. Donovan Peterson, Brookings; 14. Eric McGillivray, Canton; 15. Casey Abbas, Sioux Falls; 16. Lane Brenden, Mitchell; 17. Doug Martens, Ward; 18. Kevin Flowers, Hartford; 19. Terry Chester, Parker.

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 3. Dale Furby, Sioux Falls; 4. Jeremiah Jordahl, Madison; 5. Shannon Frewaldt, Garretson; 6. Jesse Kroger, Harrisburg; 7. Don Grems, Lester, Iowa; 8. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa.

Heat #2: 1. Howard Baartman, Sioux Falls; 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Jordan Heiman, Sioux Falls; 5. Justin Glaser, Sioux Falls; 6. Jeff Kroger, Canton; 7. Matt Steuerwald, Madison; 8. Rick Vander Weide, Sioux Falls.

A Feature: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Justin Glaser, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Dale Furby, Sioux Falls; 7. Jordan Heiman, Sioux Falls; 8. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 9. Howard Baartman, Sioux Falls; 10. Don Grems, Lester, Iowa; 11. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 12. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 13. Shannon Frewaldt, Garretson; 14. Jeremiah Jordahl, Madison; 15. Jesse Kroger, Harrisburg; 16. Matt Steuerwald, Madison.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. David Beman Jr., Sioux Falls; 2. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Trent Weber, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Jeff Deighton, Sioux Falls; 7. Jason Mehlhaff, Freeman; 8. Zeb Larsen, Viborg.

Heat #2: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 5. Brock Hess, Sioux Falls; 6. Dave Kennedy, Sioux Falls; 7. Scott Rick, Baltic.

A Feature: 1. Brock Hess, Sioux Falls; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Chad Graves, Sioux Falls; 6. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 7. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 8. Jeff Deighton, Sioux Falls; 9. Dave Kennedy, Sioux Falls; 10. Zeb Larsen, Viborg; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Jason Mehlhaff, Freeman; 13. Scott Rick, Baltic; 14. Trent Weber, Sioux Falls; 15. David Beman Jr., Sioux Falls.

Home