Race Results
July 4, 2006

 

Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 5. Don Grems, Lester, Iowa; 6. Jeff Kroger, Canton; 7. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 2. Matt Steuerwald, Madison; 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 4. Dale Furby, Sioux Falls; 5. Jordan Heiman, Sioux Falls; 6. Shannon Frewaldt, Garretson.

A Feature: 1. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 2. Howard Baartman, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Dale Furby, Sioux Falls; 7. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 8. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 9. Don Grems, Lester, Iowa; 10. Justin Glaser, Sioux Falls; 11. Shannon Frewaldt, Garretson; 12. Jordan Heiman, Sioux Falls; 13. Jeff Kroger, Canton.

 

USRA B-Modifieds

Heat #1: 1. Andy Hofmeyer, Alton, Iowa; 2. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 3. Tate Eining, Sioux Falls.

A Feature: 1. Andy Hofmeyer, Alton, Iowa; 2. Joel Elbers, Luverne, Minn.; 3. Tate Eining, Sioux Falls.

 

Sportsmen

Heat #1: 1. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 2. Brad Winesburg, Madison; 3. Steve Eliason, Brookings; 4. Pete Kracht, Steen, Minn.; 5. Brett Larsen, Viborg.

A Feature: 1. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 2. Brett Larsen, Viborg; 3. Steve Eliason, Brookings; 4. Pete Kracht, Steen, Minn.; 5. Brad Winesburg, Madison.

 

Hobby Stocks

Heat #1: 1. Zeb Larsen, Viborg; 2. Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 4. Doug Folkens, Sioux Falls; 5. Tommy Barber, Brandon; 6. Jeremey Fedeler, Madison.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Chad Graves, Sioux Falls; 5. Kenny DeBoer, Little Rock, Iowa.

Heat #3: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Jeff Deighton, Sioux Falls; 3. David Beman Jr., Sioux Falls; 4. Brock Hess, Sioux Falls; 5. Cole McLaughlin, Wentworth.

A Feature: 1. Brock Hess, Sioux Falls; 2. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 5. Eric Taylor, Sioux Falls; 6. Zeb Larsen, Viborg; 7. David Beman Jr., Sioux Falls; 8. Jeff Deighton, Sioux Falls; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Chad Graves, Sioux Falls; 13. Jeremey Fedeler, Madison; 14. Kenny DeBoer, Little Rock, Iowa; 15. Cole McLaughlin, Wentworth; 16. Tommy Barber, Brandon.

 

 

Factory Stocks

Heat #1: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 3. Jim Klutman, SF; 4. Larry Buckneberg, Sioux Falls; 5. Josh Kelderman, Maurice, Iowa; 6. Lee Hein, Brookings.

A Feature: 1. Larry Buckneberg, Sioux Falls; 2. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Josh Kelderman, Maurice, Iowa; 5. Lee Hein, Brookings; 6. Jim Klutman, SF.

 

A Hornets

Heat #1: 1. Troy Schreurs, Baltic; 2. Tyler DeMers, Sioux Falls; 3. Tyler Larsen, Brandon; 4. Keith Johnson, Sioux Falls; 5. Josh VanEngen,Canton; 6. Matthew Grisham, Sioux Falls.

A Feature: 1. Troy Schreurs, Baltic; 2. Tyler Larsen, Brandon; 3. Tyler DeMers, Sioux Falls; 4. Matthew Grisham, Sioux Falls; 5. Josh VanEngen, Canton; 6. Keith Johnson, Sioux Falls.

B Hornets

Heat #1: 1. Travis Schreurs, Baltic.

A Feature: 1. Travis Schreurs, Baltic.

Home