Race Results
July 2, 2006

 

 

Interstate Auto Center Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. Dusty Zomer, Brandon; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Bill Boles, Harris, Iowa; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Larry Ball, Knoxville, Iowa; 7. Chad Meyer, Sioux Falls; 8. John Miller, Plankinton; 9. Cody Hansen, Nunda.

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 3. Micah Schliemann, Hartford; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Jordan Martens, Harrisburg; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. John Lambertz, Sioux Falls; 9. Steve Ballenger, Harrisburg.

A Feature: 1. Dusty Zomer, Brandon; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Bill Boles, Harris, Iowa; 6. Chuck McGillivray, Madison; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 8. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 9. Micah Schliemann, Hartford; 10. Larry Ball, Knoxville, Iowa; 11. Steve Ballenger, Harrisburg; 12. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 13. Jordan Martens, Harrisburg; 14. Ryan Bickett, Ramona; 15. Chad Meyer, Sioux Falls; 16. John Miller, Plankinton; 17. Cody Hansen, Nunda; 18. John Lambertz, Sioux Falls.

 

Wheel City Auto 360 Sprints

Heat #1: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Terry Chester, Parker; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Casey Heser, Jackson, Minn..

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 3. Nick Lusk, Jackson, Minn.; 4. Kevin Flowers, Hartford; 5. Lane Brenden, Mitchell; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

Heat #3: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Donovan Peterson, Brookings; 4. Brandon Rokusek, Geddes; 5. Bradley Nelson, Brookings; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa.

A Feature: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brandon Rokusek, Geddes; 4. Mitch Runge, Sioux Falls; 5. Kevin Flowers, Hartford; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Bradley Nelson, Brookings; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Casey Heser, Jackson, Minn.; 12. Donovan Peterson, Brookings; 13. Terry Chester, Parker; 14. Butch Hanssen, Sioux Falls; 15. Nick Lusk, Jackson, Minn.; 16. Johnn Cressman, Hartford; 17. Lane Brenden, Mitchell; 18. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa.

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Jordan Heiman, Sioux Falls; 3. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 4. Don Grems, Lester, Iowa; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Brian Heiman, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Howard Baartman, Sioux Falls; 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Dale Furby, Sioux Falls; 5. Shannon Frewaldt, Garretson; 6. Jeff Kroger, Canton; 7. Jesse Kroger, Harrisburg.

A Feature: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls; 4. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 5. Matt Steuerwald, Madison; 6. Jesse Akkerman, Luverne, Minn.; 7. Justin Glaser, Sioux Falls; 8. Jeff Kroger, Canton; 9. Jordan Heiman, Sioux Falls; 10. Howard Baartman, Sioux Falls; 11. Shannon Frewaldt, Garretson; 12. Brian Heiman, Sioux Falls; 13. Dale Furby, Sioux Falls; 14. Don Grems, Lester, Iowa; 15. Jesse Kroger, Harrisburg.

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 2. Brock Hess, Sioux Falls; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 5. Jeff Deighton, Sioux Falls; 6. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. David Beman Jr., Sioux Falls; 4. Jason Vande Vegte, Brandon; 5. Nick Janssen, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Eric Taylor, Sioux Falls; 2. Chad Graves, Sioux Falls; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Zeb Larsen, Viborg; 5. Trent Weber, Sioux Falls; 6. Doug Folkens, Sioux Falls.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Zeb Larsen, Viborg; 3. Tom Cauwels, Luverne, Minn.; 4. Jared Nytroe, Brandon; 5. Shaun Taylor, Sioux Falls; 6. David Beman Jr., Sioux Falls; 7. Eric Taylor, Sioux Falls; 8. Trent Weber, Sioux Falls; 9. Tommy Barber, Brandon; 10. Greg Brandt, LuVerne, Minn.; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Brock Hess, Sioux Falls; 13. Jeff Deighton, Sioux Falls; 14. Jason Vande Vegte, Brandon; 15. Chad Graves, Sioux Falls; 16. Nick Janssen, Sioux Falls; 17. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa.

Home