Race Results
August 28, 2005

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (1); 2. Gregg Bakker, Sioux Falls (6); 3. Steve Ballenger, Harrisburg (4); 4. Micah Schliemann, Hartford (5); 5. Kenny Hansen, Nunda (7); 6. Justin Henderson, Sioux Falls (2); 7. Chuck McGillivray, Madison (3); 8. Mike Moore (Robert Bell), DesMoines, Iowa (DNS).

Heat #2: 1. John Lambertz, Sioux Falls (2); 2. Chad Meyer, Sioux Falls (1); 3. Dusty Zomer, Brandon (5); 4. Jake Peters, Sioux Falls (3); 5. Gary Dewall, Jackson, Minn. (4); 6. John Miller, Plankinton (6); 7. Brock Dump, Lennox (7).

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (1); 2. Chad Meyer, Sioux Falls (4); 3. Micah Schliemann, Hartford (7); 4. John Lambertz, Sioux Falls (2); 5. Dusty Zomer, Brandon (6); 6. Gregg Bakker, Sioux Falls (3); 7. Gary Dewall, Jackson, Minn. (10); 8. Jake Peters, Sioux Falls (8); 9. Kenny Hansen, Nunda (9); 10. Steve Ballenger, Harrisburg (5); 11. Brock Dump, Lennox (12); 12. John Miller, Plankinton (11); 13. Justin Henderson, Sioux Falls (13); 14. Chuck McGillivray, Madison (14).

 

NMRA 360 Sprints

Heat #1: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls (2); 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (1); 3. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (3); 4. Mitch Runge, Sioux Falls (5); 5. Brent Vonk, Sioux Falls (7); 6. Troy Vink, Tea (6); 7. Terry Chester, Parker (4).

Heat #2: 1. Terry Reilly, Watertown (1); 2. Bradley Nelson, Brookings (2); 3. Casey Abbas, Parker (3); 4. Cody Hansen, Nunda (5); 5. Brandon Rokusek, Geddes (6); 6. Jordan Martens, Harrisburg (7); 7. Ryan Bickett, Ramona (5).

Heat #3: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg (1); 2. Butch Hanssen, Sioux Falls (2); 3. Jesse Drost, Worthington, Minn. (3); 4. Micah Schliemann, Hartford (4); 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (5); 6. Donovan Peterson, Bruce (6).

B Feature: 1. Jordan Martens, Harrisburg (2); 2. Donovan Peterson, Bruce (4); 3. Troy Vink, Tea (1); 4. Terry Chester, Parker (5); 5. Ryan Bickett, Ramona (3).

A Feature: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (2); 2. Butch Hanssen, Sioux Falls (9); 3. Terry Reilly, Watertown (8); 4. Bradley Nelson, Brookings (1); 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (4); 6. Mitch Runge, Sioux Falls (3); 7. Micah Schliemann, Hartford (11); 8. Cody Hansen, Nunda (6); 9. Casey Abbas, Parker (7); 10. Dusty Ballenger, Harrisburg (10); 11. Jesse Drost, Worthington, Minn. (12); 12. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (15); 13. Brent Vonk, Sioux Falls (13); 14. Brandon Rokusek, Geddes (14); 15. Troy Vink, Tea (18); 16. Dusty Wasmund, Sioux Falls (5); 17. Jordan Martens, Harrisburg (16); 18. Donovan Peterson, Bruce (17).

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Dan Jensen, Humboldt (2); 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa (4); 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (3); 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (7); 5. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (6); 6. Don Bickett, Ramona (8); 7. Ray Sveeggen, Beresford (5); 8. Jesse Kroger, Harrisburg (1).

Heat #2: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls (1); 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (2); 3. Jeremiah Jordahl, Madison (4); 4. Matt Steuerwald, Madison (6); 5. Don Grems, Lester, Iowa (5); 6. Jeff Kroger, Canton (7); 7. Gary Brown Jr, Sioux Falls (3).

A Feature: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls (5); 2. Dan Jensen, Humboldt (2); 3. Jeremiah Jordahl, Madison (7); 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls (14); 5. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa (6); 6. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (3); 7. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (10); 8. Matt Steuerwald, Madison (9); 9. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (4); 10. Jeff Kroger, Canton (12); 11. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (8); 12. Ray Sveeggen, Beresford (13); 13. Jesse Kroger, Harrisburg (15); 14. Don Grems, Lester, Iowa (1); 15. Don Bickett, Ramona (11).

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa (4); 2. Dave Kennedy, Sioux Falls (2); 3. Tate Eining, Sioux Falls (1); 4. Tony Guischer, Sioux Falls (5); 5. Trent Weber, Sioux Falls (3); 6. Justin Voeltz, Sioux Falls (6).

Heat #2: 1. David Beman Jr., Sioux Falls (2); 2. Brock Hess, Sioux Falls (1); 3. David Schwans, Humboldt (4); 4. Brett Larsen, Viborg (3); 5. Nick Janssen, Sioux Falls (5).

Heat #3: 1. Chad Graves, Sioux Falls (4); 2. Lane Brenden, Mitchell (2); 3. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (1); 4. Jeff Deighton, Sioux Falls (3); 5. Jason Vande Vegte, Brandon (5).

B Feature: 1. Trent Weber, Sioux Falls (1); 2. Jason Vande Vegte, Brandon (3); 3. Nick Janssen, Sioux Falls (2); 4. Justin Voeltz, Sioux Falls (4).

A Feature: 1. Chad Graves, Sioux Falls (11); 2. Jeff Deighton, Sioux Falls (7); 3. Trent Weber, Sioux Falls (13); 4. Brett Larsen, Viborg (7); 5. Brock Hess, Sioux Falls (2); 6. Jason Vande Vegte, Brandon (14); 7. David Schwans, Humboldt (10); 8. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (3); 9. Tony Guischer, Sioux Falls (12); 10. Dave Kennedy, Sioux Falls (4); 11. Tate Eining, Sioux Falls (1); 12. Lane Brenden, Mitchell (6); 13. Justin Arends, Little Rock, Iowa (9); 14. David Beman Jr., Sioux Falls (5).

Home