Race Results
August 21, 2005

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Steve Ballenger, Harrisburg (1); 2. Gary Dewall, Jackson, Minn. (2); 3. Jake Peters, Sioux Falls (3); 4. John Lambertz, Sioux Falls (6); 5. Gregg Bakker, Sioux Falls (7); 6. Kenny Hansen, Nunda (5); 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (10); 8. Robert Bell, Colfax, Iowa (8); 9. Bill Smith, Worthington, Minn. (9); 10. Mike Moore, DesMoines, Iowa (4).

Heat #2: 1. Dusty Zomer, Brandon (4); 2. Chad Meyer, Sioux Falls (6); 3. Chuck McGillivray, Madison (2); 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (8); 5. Chad Radel, Sioux Falls (5); 6. John VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa (9); 7. John Miller, Plankinton (1); 8. Micah Schliemann, Hartford (3); 9. Justin Henderson, Sioux Falls (7).

A Feature: 1. Dusty Zomer, Brandon (6); 2. Jake Peters, Sioux Falls (9); 3. John Lambertz, Sioux Falls (7); 4. Gregg Bakker, Sioux Falls (11); 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (10); 6. Micah Schliemann, Hartford (17); 7. Justin Henderson, Sioux Falls (18); 8. Gary Dewall, Jackson, Minn. (8); 9. John Miller, Plankinton (14); 10. Chad Meyer, Sioux Falls (5); 11. John VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa (12); 12. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (13); 13. Chuck McGillivray, Madison (3); 14. Chad Radel, Sioux Falls (1); 15. Robert Bell, Colfax, Iowa (15); 16. Bill Smith, Worthington, Minn. (16); 17. Steve Ballenger, Harrisburg (4); 18. Mike Moore, DesMoines, Iowa (19); 19. Kenny Hansen, Nunda (2).

 

NMRA 360 Sprints

Heat #1: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls (2); 2. Mitch Runge, Sioux Falls (4); 3. Ryan Bickett, Ramona (1); 4. Cody Hansen, Nunda (6); 5. Donovan Peterson, Bruce (3); 6. Brent Vonk, Sioux Falls (5); 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (7).

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg (1); 2. Bradley Nelson, Brookings (2); 3. Micah Schliemann, Hartford (3); 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls (5); 5. Brandon Rokusek, Geddes (4); 6. Terry Chester, Parker (6); 7. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (7).

Heat #3: 1. Jesse Drost, Worthington, Minn. (1); 2. Terry Reilly, Watertown (3); 3. Casey Abbas, Parker (6); 4. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (2); 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (5); 6. Steve Ballenger, Harrisburg (7); 7. Troy Vink, Tea (4).

B Feature: 1. Brent Vonk, Sioux Falls (1); 2. Terry Chester, Parker (2); 3. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (6); 4. Steve Ballenger, Harrisburg (3); 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (4); 6. Troy Vink, Tea (5).

A Feature: 1. Terry Reilly, Watertown (4); 2. Micah Schliemann, Hartford (10); 3. Jesse Drost, Worthington, Minn. (6); 4. Dusty Ballenger, Harrisburg (7); 5. Butch Hanssen, Sioux Falls (9); 6. Brent Vonk, Sioux Falls (14); 7. Ryan Bickett, Ramona (8); 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (5); 9. Brandon Rokusek, Geddes (12); 10. Cody Hansen, Nunda (17); 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (13); 12. Donovan Peterson, Bruce (11); 13. Terry Chester, Parker (15); 14. Casey Abbas, Parker (18); 15. Bradley Nelson, Brookings (1); 16. Dusty Wasmund, Sioux Falls (2); 17. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (16); 18. Mitch Runge, Sioux Falls (3).

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Matt Steuerwald, Madison (2); 2. Jeremiah Jordahl, Madison (3); 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (6); 4. Jeff Kroger, Canton (4); 5. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (5); 6. Kevin Larson, Sioux Falls (1).

Heat #2: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls (2); 2. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa (5); 3. Dan Jensen, Humboldt (4); 4. Jesse Kroger, Harrisburg (1); 5. Justin Glaser, Sioux Falls (3); 6. Jordan Heiman, Sioux Falls (6).

Heat #3: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls (2); 2. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (4); 3. Ray Sveeggen, Beresford (3); 4. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (5); 5. Rob Hirsch, Sioux Falls (1).

A Feature: 1. Matt Steuerwald, Madison (2); 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls (3); 3. Rick Vander Weide, Sioux Falls (4); 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (12); 5. Jeff Kroger, Canton (7); 6. Jeremiah Jordahl, Madison (5); 7. Ray Sveeggen, Beresford (6); 8. Justin Glaser, Sioux Falls (14); 9. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa (10); 10. Jordan Heiman, Sioux Falls (17); 11. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (13); 12. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (9); 13. Kevin Larson, Sioux Falls (16); 14. Rob Hirsch, Sioux Falls (15); 15. Jesse Kroger, Harrisburg (1); 16. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (11); 17. Dan Jensen, Humboldt (8).

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Doug Folkens, Sioux Falls (1); 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa (3); 3. Chad Graves, Sioux Falls (5); 4. Brett Larsen, Viborg (6); 5. Dave Kennedy, Sioux Falls (4); 6. Jason Vande Vegte, Brandon (8); 7. Jared Nytroe, Brandon (7); 8. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn. (2).

Heat #2: 1. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (2); 2. Tony Guischer, Sioux Falls (3); 3. Lane Brenden, Mitchell (4); 4. Brock Hess, Sioux Falls (1); 5. Greg Jung, Madison (5); 6. Randy Bruggeman, Brandon (7); 7. Justin Voeltz, Sioux Falls (6).

Heat #3: 1. David Beman Jr., Sioux Falls (2); 2. Jeff Deighton, Sioux Falls (4); 3. David Schwans, Humboldt (1); 4. Trent Weber, Sioux Falls (5); 5. Tate Eining, Sioux Falls (3); 6. Zeb Larsen, Viborg (6); 7. Jason Beuckens, Sioux Falls (7).

B Feature: 1. Dave Kennedy, Sioux Falls (1); 2. Tate Eining, Sioux Falls (3); 3. Jared Nytroe, Brandon (7); 4. Jason Beuckens, Sioux Falls (9); 5. Jason Vande Vegte, Brandon (4); 6. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn. (10); 7. Justin Voeltz, Sioux Falls (8); 8. Greg Jung, Madison (5); 9. Zeb Larsen, Viborg (6); 10. Randy Bruggeman, Brandon (5).

A Feature: 1. Trent Weber, Sioux Falls (5); 2. Tony Guischer, Sioux Falls (8); 3. David Schwans, Humboldt (3); 4. Brett Larsen, Viborg (9); 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa (7); 6. Chad Graves, Sioux Falls (12); 7. Jeff Deighton, Sioux Falls (11); 8. David Beman Jr., Sioux Falls (6); 9. Tate Eining, Sioux Falls (14); 10. Brock Hess, Sioux Falls (2); 11. Dave Kennedy, Sioux Falls (13); 12. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (4); 13. Doug Folkens, Sioux Falls (1); 14. Lane Brenden, Mitchell (10).

Home