Race Results
August 20, 2005

 

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Qualifications: 1. Sammy Swindell, Germantown, TN, 11.074; 2. Chad Meyer, Canton, SD, 11.094; 3. Dusty Zomer, Brandon, SD, 11.155; 4. Justin Henderson, Sioux Falls, SD, 11.212; 5. Kevin Swindell, Germantown, TN, 11.234; 6. Tim St. Arnold, Des Moines, IA, 11.344; 7. Gary Dewall, Jackson, MN, 11.358; 8. Mark Dobmeier, Grand Forks, ND, 11.500; 9. Billy Alley, Lincoln, NE, 11.508; 10. John Vandenberg, Des Moines, IA, 11.558; 11. Jake Peters, Sioux Falls, SD, 11.581; 12. Gregg Bakker, Sioux Falls, SD, 11.602; 13. Steve Ballanger, Harrisburg, SD, 11.664; 14. John Lambertz, Sioux Falls, SD, 11.743; 15. Seth Brahmer, Wisner, NE, 11.999; 16. Kenny Hansen, Nunda, SD, 12.033; 17. Mike Moore, Des Moines, IA, 12.092; 18. John Miller, Plankinton, SD, 12.410; 19. Chuck McGillivray, Madison, SD, 12.492; 20. Jesse Drost, Worthington, MN, 12.597; 21. Robert Bell, Colfax, IA, 12.669; 22. Bill Smith, Worthington, MN, 12.864; 23. Dusty Wasmund, Sioux Falls, SD, 12.866.

Heat #1: 1. Steve Ballanger, Harrisburg, SD (4); 2. Sammy Swindell, Germantown, TN (8); 3. Kenny Hansen, Nunda, SD (3); 4. Justin Henderson, Sioux Falls, SD (7); 5. Chuck McGillivray, Madison, SD (2); 6. Gary Dewall, Jackson, MN (6); 7. John Vandenberg, Des Moines, IA (5); 8. Bill Smith, Worthington, MN (1).

Heat #2: 1. Billy Alley, Lincoln, NE (5); 2. Gregg Bakker, Sioux Falls, SD (4); 3. John Miller, Plankinton, SD (2); 4. Dusty Zomer, Brandon, SD (7); 5. Robert Bell, Colfax, IA (1); 6. Tim St. Arnold, Des Moines, IA (6); 7. Seth Brahmer, Wisner, NE (3); 8. Dusty Wasmund, Sioux Falls, SD (8).

Heat #3: 1. Jake Peters, Sioux Falls, SD (4); 2. John Lambertz, Sioux Falls, SD (3); 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (5); 4. Kevin Swindell, Germantown, TN (6); 5. Jesse Drost, Worthington, MN (1); 6. Chad Meyer, Canton, SD (7); 7. Mike Moore, Des Moines, IA (2).

A Feature: 1. Chad Meyer, Canton, SD (1); 2. Kevin Swindell, Germantown, TN (4); 3. Billy Alley, Lincoln, NE (9); 4. Gregg Bakker, Sioux Falls, SD (2); 5. Mark Dobmeier, Grand Forks, ND (3); 6. Sammy Swindell, Germantown, TN (10); 7. Jake Peters, Sioux Falls, SD (8); 8. Dusty Zomer, Brandon, SD (7); 9. Justin Henderson, Sioux Falls, SD (6); 10. Gary Dewall, Jackson, MN (13); 11. Steve Ballanger, Harrisburg, SD (5); 12. John Lambertz, Sioux Falls, SD (11); 13. Tim St. Arnold, Des Moines, IA (12); 14. Kenny Hansen, Nunda, SD (14); 15. Chuck McGillivray, Madison, SD (17); 16. Seth Brahmer, Wisner, NE (19); 17. Jesse Drost, Worthington, MN (18); 18. John Miller, Plankinton, SD (15); 19. Robert Bell, Colfax, IA (20); 20. Bill Smith, Worthington, MN (22); 21. John Vandenberg, Des Moines, IA (16); 22. Dusty Wasmund, Sioux Falls, SD (23); 23. Mike Moore, Des Moines, IA (21).

 

NMRA 360 Sprints

A Feature (Makeup from July 24): 1. Steve Ballenger, Harrisburg (1); 2. Brandon Rokusek, Geddes (2); 3. Donovan Peterson, Bruce (4); 4. Micah Schliemann, Hartford (13); 5. Mitch Runge, Sioux Falls (7); 6. Dusty Wasmund, Sioux Falls (9); 7. Brent Vonk, Sioux Falls (6); 8. Butch Hanssen, Sioux Falls (13); 9. Jesse Drost, Worthington, Minn. (15); 10. Cody Hansen, Nunda (12); 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (8); 12. Jordan Martens, Harrisburg (10); 13. Dusty Ballenger, Harrisburg (14); 14. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (3); 15. Terry Reilly, Watertown (16); 16. Kevin Flowers, Hartford (5).

Heat #1: Dusty Wasmund, Sioux Falls (2); 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (1); 3. Micah Schliemann, Hartford (4); 4. Brandon Rokusek, Geddes (3); 5. Butch Hanssen, Sioux Falls (6); 6. Steve Ballenger, Harrisburg (5); 7. Doug Martens, Ward (7).

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg (2); 2. Brent Vonk, Sioux Falls (1); 3. Cody Hansen, Nunda (4); 4. Justin Jacobsma, Hull, IA (6); 5. Mitch Runge, Sioux Falls (7); 6. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (5); 7. Troy Vink, Tea (3).

Heat #3: 1. Ryan Bickett, Ramona (2); 2. Terry Reilly, Watertown (4); 3. Jesse Drost, Worthington, Minn. (3); 4. Donovan Peterson, Bruce (5); 5. Jordan Martens, Harrisburg (1); 6. Bryan Dobesh, Sioux Falls (6); 7. Bradley Nelson, Brookings (7).

B Feature: 1. Steve Ballenger, Harrisburg (1); 2. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (2); 3. Bryan Dobesh, Sioux Falls (6); 4. Troy Vink, Tea (4); 5. Bradley Nelson, Brookings (7); 6. Cory Krueger, Brandon (5); 7. Doug Martens, Ward (3).

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls (13); 2. Micah Schliemann, Hartford (12); 3. Jesse Drost, Worthington, Minn. (2); 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls (3); 5. Dusty Ballenger, Harrisburg (5); 6. Ryan Bickett, Ramona (11); 7. Cody Hansen, Nunda (9); 8. Mitch Runge, Sioux Falls (14); 9. Brandon Rokusek, Geddes (7); 10. Jordan Martens, Harrisburg (15); 11. Justin Jacobsma, Hull, IA (10); 12. Terry Reilly, Watertown (4); 13. Donovan Peterson, Bruce (1); 14. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (17); 15. Bryan Dobesh, Sioux Falls (18); 16. Brent Vonk, Sioux Falls (6); 17. Steve Ballenger, Harrisburg (16); 18. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (8).

Home