Race Results
June 12, 2005

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Steve Ballenger, Harrisburg (1); 2. Kenny Hansen, Nunda (5); 3. Gregg Bakker, Sioux Falls (4); 4. Dusty Zomer, Brandon (6); 5. Chuck McGillivray, Madison (3); 6. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa (8); 7. John Miller, Plankinton (7); 8. Robert Bell, Colfax, Iowa (2).

Heat #2: 1. Jake Peters, Sioux Falls (4); 2. Chuck Swenson, Watertown (1); 3. Wayne Johnson, Knoxville, Iowa (8); 4. John Lambertz, Sioux Falls (6); 5. Clint Garner, Sioux Falls (3); 6. Johnn Cressman, Hartford (5); 7. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (7); 8. Mike Moore, DesMoines, Iowa (2).

Heat #3: 1. Chad Meyer, Sioux Falls (1); 2. Billy Alley, Lincoln, Neb. (4); 3. Justin Henderson, Sioux Falls (2); 4. Micah Schliemann, Hartford (6); 5. Brock Dump, Lennox (5); 6. Joe Riedel, Harrisburg (7); 7. Gary Dewall, Jackson, Minn. (3).

"A" Feature to be made up on July 3, 2005

 

NMRA 360 Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (1); 2. Dusty Ballenger, Harrisburg (4); 3. Donovan Peterson, Bruce (6); 4. Brandon Rokusek, Geddes (2); 5. Jesse Drost, Worthington, Minn. (7); 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (3); 7. John Kaiser, Lake Norden (5); 8. Bradley Nelson, Brookings (8).

Heat #2: 1. Lyle Howey III, Brookings (2); 2. Kevin Flowers, Hartford (3); 3. Terry Reilly, Watertown (4); 4. Butch Hanssen, Sioux Falls (5); 5. Micah Schliemann, Hartford (7); 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (6); 7. Steve Ballenger, Harrisburg (8); 8. Jordan Martens, Harrisburg (1).

Heat #3: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls (7); 2. Shawn VanWyhe, Rock Rapids, Iowa (2); 3. Cody Hansen, Nunda (4); 4. Casey Abbas, Parker (5); 5. Terry Chester, Parker (8); 6. Troy Vink, Tea (1); 7. Brent Vonk, Sioux Falls (6); 8. Daryl Reverts, Humboldt (3).

"B" and "A" Features to be made up on June 19, 2005

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Kevin Larson, Sioux Falls (2); 2. Jeff Kroger, Canton (4); 3. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (5); 4. Don Grems, Lester, Iowa (8); 5. Matt Steuerwald, Madison (6); 6. Rob Hirsch, Sioux Falls (3); 7. Jesse Kroger, Harrisburg (1); 8. Rick Vander Weide, Sioux Falls (7).

Heat #2: 1. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa (5); 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (2); 3. Jeremiah Jordahl, Madison (4); 4. Don Bickett, Ramona (1); 5. Ray Sveeggen, Beresford (6); 6. Jordan Heiman, Sioux Falls (3); 7. Rod Barse, Waubay (7).

Heat #3: 1. Scott Borkowski, Mitchell (1); 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls (6); 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (4); 4. Howard Baartman, Sioux Falls (2); 5. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (3); 6. Chad Schettler, Brandon (7); 7. Dan Jensen, Humboldt (5).

B Feature: 1. Dan Jensen, Humboldt (5); 2. Rob Hirsch, Sioux Falls (1); 3. Chad Schettler, Brandon (3); 4. Rod Barse, Waubay (4); 5. Jordan Heiman, Sioux Falls (2); 6. Jesse Kroger, Harrisburg (6); 7. Rick Vander Weide, Sioux Falls (7).

"A" Feature to be made up on June 26, 2005

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Chad Patch, Madison (5); 2. David Beman Jr., Sioux Falls (2); 3. Doug Folkens, Sioux Falls (4); 4. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (1); 5. Josh Bonnsetter, Slayton, Minn. (6); 6. Brock Hess, Sioux Falls (3).

Heat #2: 1. Tony Guischer, Sioux Falls (4); 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa (5); 3. Jason Beuckens, Sioux Falls (1); 4. Greg Jung, Madison (7); 5. Dave Kennedy, Sioux Falls (6); 6. Nick Janssen, Sioux Falls (2); 7. David Schwans, Humboldt (3).

Heat #3: 1. Lane Brenden, Mitchell (3); 2. Chad Graves, Sioux Falls (4); 3. Jeff Deighton, Sioux Falls (2); 4. Trent Weber, Sioux Falls (6); 5. Joe Bergheim, Madison (5); 6. Tom Cauwels, LuVerne, Minn. (1).

B Feature: 1. Josh Bonnsetter, Slayton, Minn. (2); 2. Dave Kennedy, Sioux Falls (5); 3. David Schwans, Humboldt (6); 4. Joe Bergheim, Madison (1); 5. Nick Janssen, Sioux Falls (3); 6. Tom Cauwels, LuVerne, Minn. (7); 7. Brock Hess, Sioux Falls (4).

A Feature: 1. Chad Graves, Sioux Falls (8); 2. Chad Patch, Madison (9); 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa (10); 4. Lane Brenden, Mitchell (5); 5. Jeff Deighton, Sioux Falls (4); 6. Doug Folkens, Sioux Falls (6); 7. Jason Beuckens, Sioux Falls (2); 8. Trent Weber, Sioux Falls (11); 9. David Beman Jr., Sioux Falls (3); 10. Josh Bonnsetter, Slayton, Minn. (13); 11. Greg Brandt, LuVerne, Minn. (1); 12. Greg Jung, Madison (12); 13. Tony Guischer, Sioux Falls (7); 14. Dave Kennedy, Sioux Falls (14).

Home