Race Results
September 6, 2004

 

360 Sprints

Heat #1: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (2); 2. Troy Vink, Tea (1); 3. Mitch Runge, Sioux Falls (5); 4. Bryan Dobesh, Sioux Falls (6); 5. Dusty Ballenger, Harrisburg (4); 6. Jordan Martens, Harrisburg (3); 7. Miles Grein, Sioux Falls. (DNS)

Heat #2: 1. Terry Reilly, Watertown (4); 2. Dusty Zomer, Brandon (5); 3. Steve Ballenger, Harrisburg (2); 4. Jesse Drost, Worthington, Minn. (6); 5. Chuck McGillivray, Madison (7); 6. Doug Martens, Ward (1); 7. Cody Hansen, Nunda. (3)

Heat #3: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (2); 2. Butch Hanssen, Sioux Falls (4); 3. Ryan Bickett, Ramona (3); 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls (6); 5. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (5); 6. Donovan Peterson, Bruce. (7) -- Eric Lutz, Sioux Falls (DQ)

Heat #4: 1. Eric McGillivray, Canton (2); 2. Brent Vonk, Hudson (1); 3. Micah Schliemann, Hartford (4); 4. Casey Abbas, Parker (3); 5. Lee Goos Jr., Hartford (7); 6. Bradley Nelson, Brookings (5); 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.. (6)

B Feature: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg (1); 2. Chuck McGillivray, Madison (2); 3. Dusty Wasmund, Sioux Falls (3); 4. Lee Goos Jr., Hartford (4); 5. Doug Martens, Ward (5); 6. Bradley Nelson, Brookings (7); 7. Cody Hansen, Nunda (8); 8. Miles Grein, Sioux Falls (11); 9. Justin Jacobsma, Hull, Iowa (6); 10. Jordan Martens, Harrisburg (DNS); 11. Donovan Peterson, Bruce (DNS); 12. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.. (DNS)

A Feature: 1. Jesse Drost, Worthington, Minn. (4); 2. Micah Schliemann, Hartford (14); 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (7); 4. Terry Reilly, Watertown (12); 5. Troy Vink, Tea (1); 6. Dusty Zomer, Brandon (16); 7. Ryan Bickett, Ramona (9); 8. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (5); 9. Mitch Runge, Sioux Falls (15); 10. Steve Ballenger, Harrisburg (6); 11. Casey Abbas, Parker (10); 12. Chuck McGillivray, Madison (18); 13. Bryan Dobesh, Sioux Falls (11); 14. Butch Hanssen, Sioux Falls (13); 15. Dusty Ballenger, Harrisburg (17); 16. Brent Vonk, Hudson (3); 17. Eric McGillivray, Canton. (8) -- Eric Lutz, Sioux Falls (DQ)

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (5); 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls (3); 3. Justin Glaser, Sioux Falls (1); 4. Don Bickett, Ramona (4); 5. Rob Hirsch, Sioux Falls (2); 6. Matt Steuerwald, Madison. (6)

Heat #2: 1. Howard Baartman, Sioux Falls (3); 2. Jeff Kroger, Canton (1); 3. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (4); 4. Dale Furby, Sioux Falls (2); 5. Rick Goth, Madison (6); 6. Kent Plimpton, Lennox (5); 7. Mat Pulford, Madison. (7)

Heat #3: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls (2); 2. Ray Sveeggen, Beresford (4); 3. Chad Schettler, Brandon (3); 4. Scott Overgaard, LuVerne, Minn. (5); 5. Scott Freet, Madison (6); 6. Perry Tschetter, Bridgewater. (1)

A Feature: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls (6); 2. Howard Baartman, Sioux Falls (7); 3. Scott Overgaard, LuVerne, Minn. (4); 4. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (10); 5. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (12); 6. Rick Goth, Madison (14); 7. Rick Vander Weide, Sioux Falls (5); 8. Chad Schettler, Brandon (8); 9. Rob Hirsch, Sioux Falls (13); 10. Perry Tschetter, Bridgewater (18); 11. Scott Freet, Madison (17); 12. Kent Plimpton, Lennox (16); 13. Mat Pulford, Madison (17); 14. Jeff Kroger, Canton (2); 15. Ray Sveeggen, Beresford (11); 16. Matt Steuerwald, Madison (19); 17. Don Bickett, Ramona (9); 18. Dale Furby, Sioux Falls (3); 19. Justin Glaser, Sioux Falls. (1)

 

NMRA Sportman Stock Cars

Heat #1: 1. Jamie Tieszen, Marion (4); 2. Marty Halouska, Worthing (1); 3. Joseph Hofer, Mitchell (2); 4. Steve Eliason, Brookings (5); 5. Byron Carlson, Little Rock, Iowa (6); 6. Mike Forseth, Sioux Falls. (3)

Heat #2: 1. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (1); 2. Paul Lebahn, Dell Rapids (2); 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn. (6); 4. Brad Winesburg, Madison (3); 5. Nick Abraham, Madison (5); 6. Bob Dafoe, Sioux Falls. (4)

A Feature: 1. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa (4); 2. Paul Lebahn, Dell Rapids (6); 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn. (8); 4. Steve Eliason, Brookings (1); 5. Mike Forseth, Sioux Falls (10); 6. Byron Carlson, Little Rock, Iowa (12); 7. Joseph Hofer, Mitchell (7); 8. Jamie Tieszen, Marion (3); 9. Bob Dafoe, Sioux Falls (11); 10. Marty Halouska, Worthing (5); 11. Nick Abraham, Madison (9); 12. Brad Winesburg, Madison. (2)

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Lane Brenden, Mitchell (1); 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa (2); 3. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (4); 4. Larry Kracht, Magnolia, Minn. (5); 5. Jeff Deighton, Sioux Falls (3); 6. Cory Schmuck, LuVerne, Minn.. (6)

Heat #2: 1. Tony Guischer, Sioux Falls (3); 2. Chad Patch, Madison (2); 3. Josh Klay, Magnolia, Minn. (4); 4. Justin Lebahn, Dell Rapids (5); 5. David Beman Jr., Sioux Falls (1); 6. Brad Stienblock, Sioux Falls. (6)

A Feature: 1. Lane Brenden, Mitchell (1); 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa (3); 3. Larry Kracht, Magnolia, Minn. (6); 4. Justin Lebahn, Dell Rapids (7); 5. Cory Schmuck, LuVerne, Minn. (12); 6. Jeff Deighton, Sioux Falls (5); 7. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (9); 8. Brad Stienblock, Sioux Falls (11); 9. Josh Klay, Magnolia, Minn. (10); 10. Chad Patch, Madison (4); 11. Tony Guischer, Sioux Falls (8); 12. David Beman Jr., Sioux Falls. (2)

Home