Race Results
July 25, 2004

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Clint Garner, Sioux Falls (1); 2. Gregg Bakker, Sioux Falls (5); 3. Troy Little, Vineyard, NSU (4); 4. Jake Peters, Sioux Falls (6); 5. Jason Solwold, Mt. Vernon, Wash. (8); 6. Jim Smith, Sheldon, Iowa (2); 7. Dusty Ballenger, Harrisburg (3); 8. Chad Radel, Sioux Falls. (7)

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (5); 2. Chuck McGillivray, Madison (2); 3. Gary Dewall, Jackson, Minn. (6); 4. Robert Bell, Colfax, Iowa (1); 5. Loren Langerud, Harwood, N.D. (7); 6. John Lambertz, Sioux Falls (4); 7. Micah Schliemann, Hartford. (3)

Heat #3: 1. Terry McCarl, Altoona, Iowa (6); 2. Chad Meyer, Canton (5); 3. Brock Dump, Lennox (2); 4. Lyle Howey III, Brookings (1); 5. Mike Moore, DesMoines, Iowa (4); 6. Rob Tvedt, Spirit Lake, Iowa (3); 7. Marlon Jones, Harrisburg. (7)

A Feature: 1. Loren Langerud, Harwood, N.D. (5); 2. Gregg Bakker, Sioux Falls (10); 3. Terry McCarl, Altoona, Iowa (16); 4. Jake Peters, Sioux Falls (14); 5. Gary Dewall, Jackson, Minn. (15); 6. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (11); 7. Clint Garner, Sioux Falls (1); 8. Troy Little, Vineyard, NSU (8); 9. Jason Solwold, Mt. Vernon, Wash. (12); 10. Chad Meyer, Canton (13); 11. Lyle Howey III, Brookings (3); 12. Dusty Ballenger, Harrisburg (17); 13. Micah Schliemann, Hartford (21); 14. Chad Radel, Sioux Falls (18); 15. Rob Tvedt, Spirit Lake, Iowa (20); 16. Jim Smith, Sheldon, Iowa (4); 17. Brock Dump, Lennox (7); 18. Mike Moore, DesMoines, Iowa (9); 19. Robert Bell, Colfax, Iowa (2); 20. John Lambertz, Sioux Falls (19); 21. Chuck McGillivray, Madison (6); 22. Marlon Jones, Harrisburg. (22)

 

360 Sprints

Heat #1: 1. Terry Reilly, Watertown (2); 2. Dusty Ballenger, Harrisburg (4); 3. Brent Vonk, Hudson (5); 4. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (7); 5. Troy Vink, Tea (6); 6. Robert Danielson, Sioux Falls (8); 7. Eric Lutz, Sioux Falls (3); 8. Jim Smith, Sheldon, Iowa. (1)

Heat #2: 1. Dusty Wasmund, Sioux Falls (2); 2. Cody Hansen, Nunda (1); 3. Eric McGillivray, Canton (4); 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (3); 5. Jesse Drost, Worthington, Minn. (5); 6. Troy Meyer, Sioux Falls (7); 7. Casey Abbas, Parker (6); 8. Mitch Runge, Sioux Falls. (8)

Heat #3: 1. Dusty Zomer, Brandon (3); 2. Butch Hanssen, Sioux Falls (5); 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (1); 4. Bill Fredin, Windom, Minn. (2); 5. Steve Ballenger, Harrisburg (4); 6. Bryan Dobesh, Sioux Falls (8); 7. Ryan Bickett, Ramona. (7); Brandon Rokusek, Geddes (DNS)

B Feature: 1. Troy Meyer, Sioux Falls (2); 2. Bryan Dobesh, Sioux Falls (3); 3. Ryan Bickett, Ramona (5); 4. Robert Danielson, Sioux Falls (1); 5. Casey Abbas, Parker (4); 6. Mitch Runge, Sioux Falls (6); 7. Eric Lutz, Sioux Falls (DNS); 8. Jim Smith, Sheldon, Iowa. (DNS); 9. Brandon Rokusek, Geddes (DNS)

A Feature: 1. Dusty Zomer, Brandon (8); 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (1); 3. Cody Hansen, Nunda (2); 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls (5); 5. Jesse Drost, Worthington, Minn. (13); 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (7); 7. Dusty Ballenger, Harrisburg (9); 8. Steve Ballenger, Harrisburg (11); 9. Butch Hanssen, Sioux Falls (14); 10. Eric McGillivray, Canton (10); 11. Brent Vonk, Hudson (12); 12. Troy Vink, Tea (15); 13. Troy Meyer, Sioux Falls (16); 14. Bill Fredin, Windom, Minn. (6); 15. Bryan Dobesh, Sioux Falls (17); 16. Ryan Bickett, Ramona (18); 17. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (3); 18. Terry Reilly, Watertown. (4)

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (6); 2. Rob Hirsch, Sioux Falls (2); 3. Mark DeBoer, Adrian, Minn. (8); 4. Don Bickett, Ramona (3); 5. Jeff Kroger, Canton (5); 6. Chad Schettler, Brandon (4); 7. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (7); 8. Justin Glaser, Sioux Falls. (1)

Heat #2: 1. Dale Furby, Sioux Falls (1); 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls (7); 3. Rick Vander Weide, Sioux Falls (3); 4. Perry Tschetter, Bridgewater (5); 5. Kent Plimpton, Lennox (2); 6. Scott Freet, Madison (6); 7. Howard Baartman, Sioux Falls. (4)

A Feature: 1. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (8); 2. Gary Brown Jr, Sioux Falls (9); 3. Mark DeBoer, Adrian, Minn. (10); 4. Dale Furby, Sioux Falls (1); 5. Howard Baartman, Sioux Falls (14); 6. Rick Vander Weide, Sioux Falls (5); 7. Chad Schettler, Brandon (11); 8. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (12); 9. Don Bickett, Ramona (4); 10. Justin Glaser, Sioux Falls (15); 11. Jeff Kroger, Canton (6); 12. Perry Tschetter, Bridgewater (7); 13. Kent Plimpton, Lennox (3); 14. Rob Hirsch, Sioux Falls (2); 15. Scott Freet, Madison. (13)

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (4); 2. Cory Schmuck, LuVerne, Minn. (3); 3. Steve Eliason, Brookings (6); 4. David Beman Jr., Sioux Falls (1); 5. Bobbi Kracht, Magnolia, Minn. (7); 6. Jeff Deighton, Sioux Falls (5); 7. Josh Klay, Magnolia, Minn.. (2)

Heat #2: 1. Lane Brenden, Mitchell (1); 2. Larry Kracht, Magnolia, Minn. (5); 3. Tony Guischer, Sioux Falls (3); 4. Mike Deutsch, Ellsworth, Minn. (7); 5. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa (6); 6. Chad Patch, Madison (2); 7. Justin Arends, Little Rock, Iowa. (4)

A Feature: 1. Steve Eliason, Brookings (3); 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (8); 3. Lane Brenden, Mitchell (4); 4. Josh Klay, Magnolia, Minn. (13); 5. Larry Kracht, Magnolia, Minn. (1); 6. Tony Guischer, Sioux Falls (7); 7. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa (5); 8. Justin Arends, Little Rock, Iowa (14); 9. Jeff Deighton, Sioux Falls (12); 10. Bobbi Kracht, Magnolia, Minn. (10); 11. Cory Schmuck, LuVerne, Minn. (6); 12. Mike Deutsch, Ellsworth, Minn. (9); 13. Chad Patch, Madison (11); 14. David Beman Jr., Sioux Falls. (2)

Home