Race Results
July 11, 2004

 

Interstate Auto Center 410 Outlaw Sprints

Heat #1: 1. Gary Dewall, Jackson, Minn. (2); 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (6); 3. Robert Bell, Colfax, Iowa (1); 4. Dusty Ballenger, Harrisburg (4); 5. Marlon Jones, Harrisburg (3); 6. Rob Tvedt, Spirit Lake, Iowa (7); 7. Bill Boles, Harris, Iowa (5); 8. Miles Grein, Sioux Falls. (DNS)

Heat #2: 1. Chad Meyer, Canton (3); 2. Terry McCarl, Altoona, Iowa (6); 3. Mike Moore, DesMoines, Iowa (1); 4. Gregg Bakker, Sioux Falls (5); 5. Billy Alley, Lincoln, Neb. (8); 6. Troy Little, Vineyard, NSU (7); 7. Jim Smith, Sheldon, Iowa (2); 8. Chuck McGillivray, Madison. (4)

Heat #3: 1. John Lambertz, Sioux Falls (2); 2. Brock Dump, Lennox (1); 3. Micah Schliemann, Hartford (3); 4. Jake Peters, Sioux Falls (5); 5. Clint Garner, Sioux Falls (4); 6. Chad Radel, Sioux Falls (6); 7. Ricky Logan, Little Rock, AR. (7)

A Feature: 1. Terry McCarl, Altoona, Iowa (15); 2. Jake Peters, Sioux Falls (13); 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D. (14); 4. Gregg Bakker, Sioux Falls (12); 5. Mike Moore, DesMoines, Iowa (2); 6. Gary Dewall, Jackson, Minn. (4); 7. Chad Meyer, Canton (7); 8. Rob Tvedt, Spirit Lake, Iowa (11); 9. John Lambertz, Sioux Falls (5); 10. Micah Schliemann, Hartford (8); 11. Marlon Jones, Harrisburg (6); 12. Billy Alley, Lincoln, Neb. (17); 13. Dusty Ballenger, Harrisburg (9); 14. Troy Little, Vineyard, NSU (16); 15. Bill Boles, Harris, Iowa (18); 16. Chuck McGillivray, Madison (22); 17. Ricky Logan, Little Rock, AR (21); 18. Clint Garner, Sioux Falls (10); 19. Chad Radel, Sioux Falls (20); 20. Robert Bell, Colfax, Iowa (1); 21. Brock Dump, Lennox (3); 22. Jim Smith, Sheldon, Iowa. (19)

 

Lewis / Pepsi/ Dr. Pepper 360 Sprints

Heat #1: 1. Casey Abbas, Parker (1); 2. Robert Danielson, Sioux Falls (2); 3. Eric McGillivray, Canton (3); 4. Mitch Runge, Sioux Falls (4); 5. Dusty Zomer, Brandon (6); 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (5); 7. Troy Meyer, Sioux Falls. (7)

Heat #2: 1. Cody Hansen, Nunda (1); 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (3); 3. Brent Vonk, Hudson (4); 4. Terry Reilly, Watertown (5); 5. Dusty Wasmund, Sioux Falls (6); 6. Troy Vink, Tea (2); 7. Doug Martens, Ward. (7)

Heat #3: 1. Jesse Drost, Worthington, Minn. (2); 2. Bill Fredin, Windom, Minn. (1); 3. Butch Hanssen, Sioux Falls (3); 4. Lee Goos Jr., Hartford (7); 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (4); 6. Dusty Ballenger, Harrisburg (5); 7. Ryan Bickett, Ramona. (6)

B Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa (1); 2. Dusty Ballenger, Harrisburg (3); 3. Troy Meyer, Sioux Falls (4); 4. Ryan Bickett, Ramona (6); 5. Troy Vink, Tea (2); 6. Doug Martens, Ward. (5)

A Feature: 1. Lee Goos Jr., Hartford (1); 2. Jesse Drost, Worthington, Minn. (6); 3. Casey Abbas, Parker (2); 4. Butch Hanssen, Sioux Falls (9); 5. Terry Reilly, Watertown (13); 6. Cody Hansen, Nunda (3); 7. Dusty Zomer, Brandon (14); 8. Eric McGillivray, Canton (7); 9. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn. (8); 10. Bill Fredin, Windom, Minn. (4); 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa (12); 12. Troy Meyer, Sioux Falls (18); 13. Dusty Wasmund, Sioux Falls (15); 14. Robert Danielson, Sioux Falls (5); 15. Brent Vonk, Hudson (11); 16. Dusty Ballenger, Harrisburg (17); 17. Mitch Runge, Sioux Falls (10); 18. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa. (16)

 

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Don Bickett, Ramona (4); 2. Jeff Kroger, Canton (2); 3. Matt Steuerwald, Madison (5); 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls (7); 5. Mark DeBoer, Adrian, Minn. (8); 6. Chad Schettler, Brandon (3); 7. Justin Glaser, Sioux Falls (1); 8. Dale Furby, Sioux Falls. (6)

Heat #2: 1. Perry Tschetter, Bridgewater (2); 2. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (3); 3. Scott Freet, Madison (1); 4. Rob Hirsch, Sioux Falls (7); 5. Howard Baartman, Sioux Falls (6); 6. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (5); 7. Kent Plimpton, Lennox. (4)

A Feature: 1. Howard Baartman, Sioux Falls (9); 2. Mark DeBoer, Adrian, Minn. (7); 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls (10); 4. Lee Schlumbohm, Sioux Falls (14); 5. Jesse Akkerman, Luverne, Minn. (5); 6. Chad Schettler, Brandon (11); 7. Jeff Kroger, Canton (2); 8. Matt Steuerwald, Madison (8); 9. Don Bickett, Ramona (6); 10. Justin Glaser, Sioux Falls (12); 11. Kent Plimpton, Lennox (15); 12. Rob Hirsch, Sioux Falls (4); 13. Scott Freet, Madison (1); 14. Dale Furby, Sioux Falls (13); 15. Perry Tschetter, Bridgewater. (3)

 

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Brett Lease, Colman (1); 2. Josh Klay, Magnolia, Minn. (5); 3. Chad Patch, Madison (3); 4. Cory Schmuck, LuVerne, Minn. (2); 5. Justin Arends, Little Rock, Iowa (4); 6. Joey Sheeley, White (6); 7. Tom Cauwels, LuVerne, Minn.. (7)

Heat #2: 1. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (4); 2. Jeff Deighton, Sioux Falls (3); 3. Lane Brenden, Mitchell (5); 4. Tony Guischer, Sioux Falls (2); 5. Robert Carlson, LuVerne, Minn. (6); 6. David Beman Jr., Sioux Falls. (1)

A Feature: 1. Josh Klay, Magnolia, Minn. (8); 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn. (7); 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa (6); 4. Cory Schmuck, LuVerne, Minn. (2); 5. Jeff Deighton, Sioux Falls (5); 6. Joey Sheeley, White (11); 7. David Beman Jr., Sioux Falls (13); 8. Chad Patch, Madison (4); 9. Tony Guischer, Sioux Falls (3); 10. Lane Brenden, Mitchell (9); 11. Brett Lease, Colman (1); 12. Tom Cauwels, LuVerne, Minn. (12); 13. Robert Carlson, LuVerne, Minn.. (10)

Home