Race Results
July 6, 2003

Interstate Auto Center Outlaw Sprints

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Jake Peters, Luverne, Minn.; 3. Lynton Jeffrey, Des Monies, Iowa; 4. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. Chad Radel, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Chuck McGillivray, Madison; 2. Clint Garner, Sioux Falls; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Scott Fokken, Hartford.

A Feature: 1. Clint Garner, Sioux Falls; 2. Terry McCarl, Altoona, Iowa; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Jake Peters, Luverne, Minn.; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 7. Lynton Jeffrey, Des Moines, Iowa; 8. Randy Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. Chad Radel, Sioux Falls; 10. Micah Schliemann, Hartford; 11. John Lambertz, Sioux Falls; 12. Scott Fokken, Hartford; 13. Chuck McGillivray, Madison.

Lewis / Pepsi/ Dr. Pepper 360 Sprints

Heat #1: 1. Terry Reilly, Watertown; 2. Doug Martens, Ward; 3. John Miller, Plankington, SD (for Mitch Runge); 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Troy Vink, Sioux Falls; 6. Ryan Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Joe Riedel, Ramona; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Brock Dump, Lennox; 4. Brent Vonk, Hudson; 5. Jake Peters, Luverne, Minn.; 6. Troy Meyer, Sioux Falls.

Heat #3: 1. Lyle Howey III, Brookings; 2. Brandon Rokusek, Geddes; 3. Dusty Ballenger, Harrisburg; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Butch Hanssen, Sioux Falls.

A Feature: 1. Lyle Howey III, Brookings; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Butch Hanssen, Sioux Falls; 4. Joe Riedel, Ramona; 5. Troy Meyer, Sioux Falls; 6. Brent Vonk, Hudson; 7. Dusty Zomer, Brandon; 8. Doug Martens, Ward; 9. Ryan Bickett, Ramona; 10. Troy Vink, Sioux Falls; 11. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 12. Brock Dump, Lennox; 13. Brandon Rokusek, Geddes; 14. Terry Reilly, Watertown; 15. John Miller, Plankington, SD (for Mitch Runge); 16. Jake Peters, Luverne, Minn.; 17. Eric McGillivray, Canton.

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Don Bickett, Ramona; 2. Scott Freet, Madison; 3. Howard Baartman, Sioux Falls; 4. Scott Overgaard, Ellsworth, Minn.; 5. Dan Jensen, Humboldt; 6. David Kruger, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Rick Goth, Madison; 2. JJ Zebell, Parker; 3. Jeff Kroger, Canton; 4. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 5. Perry Tschetter, Bridgewater; 6. Chad Overgaard, Luverne, Minn..

A Feature: 1. Scott Freet, Madison; 2. JJ Zebell, Parker; 3. Don Bickett, Ramona; 4. David Kruger, Sioux Falls; 5. Jeff Kroger, Canton; 6. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 7. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 8. Dan Jensen, Humboldt; 9. Scott Overgaard, Ellsworth, Minn.; 10. Perry Tschetter, Bridgewater; 11. Rick Goth, Madison; 12. Howard Baartman, Sioux Falls.

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Steve Eliason, Brookings; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Billy Cowell, Steen, Minn.; 4. Tim Ralfs, Canton; 5. Denton Potter, Larchwood, Iowa; 6. DJ Jones, Sioux Falls; 7. Aaron Penning, Dell Rapids.

Heat #2: 1. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 2. Scott Borkowski, Mitchell; 3. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn.; 4. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 5. Bob DeBoer, Little Rock, Iowa; 6. Lane Brenden, Mitchell; 7. Tim Dann, Hartford.

A Feature: 1. Denton Potter, Larchwood, Iowa; 2. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn.; 3. Nick Bahr, Madison; 4. Bob DeBoer, Little Rock, Iowa; 5. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 6. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 7. Steve Eliason, Brookings; 8. Tim Ralfs, Canton; 9. Billy Cowell, Steen, Minn.; 10. Scott Borkowski, Mitchell; 11. Tim Dann, Hartford; 12. Lane Brenden, Mitchell; 13. DJ Jones, Sioux Falls; 14. Aaron Penning, Dell Rapids.

Home