Race Results
May 26, 2003

Lewis / Pepsi/ Dr. Pepper 360 Sprints

Heat #1: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Butch Hanssen, Sioux Falls; 3. Lyle Howey III, Brookings; 4. Joe Riedel, Ramona; 5. Shawn VanWyhe, Lester, Iowa; 6. Troy Vink, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Brent Vonk, Hudson; 3. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. Chase Wilson, Sioux Falls; 5. Johnn Cressman, Hartford; 6. Brandon Rokusek, Geddes.

Heat #3: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Jake Peters, Luverne, Minn.; 3. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 4. Dusty Zomer, Brandon; 5. Brock Dump, Lennox; 6. Clint Garner, Sioux Falls.

A Feature: 1. Mitch Runge, Sioux Falls; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg; 3. Brent Vonk, Hudson; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Brock Dump, Lennox; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Jake Peters, Luverne, Minn.; 8. Johnn Cressman, Hartford; 9. Butch Hanssen, Sioux Falls; 10. Clint Garner, Sioux Falls; 11. Lyle Howey III, Brookings; 12. Ryan Bickett, Ramona; 13. Chase Wilson, Sioux Falls; 14. Brandon Rokusek, Geddes; 15. Joe Riedel, Ramona; 16. Shawn VanWyhe, Lester, Iowa; 17. Troy Vink, Sioux Falls; 18. Dusty Zomer, Brandon.

Nordstrom's Late Model Stock Cars

Heat #1: 1. Scott Freet, Madison; 2. David Kruger, Sioux Falls; 3. Perry Tschetter, Bridgewater; 4. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 5. Rick Goth, Madison; 6. Don Bickett, Ramona; 7. Matt Steuerwald, Madison.

Heat #2: 1. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 2. Howard Baartman, Sioux Falls; 3. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. Dan Jensen, Humboldt; 5. JJ Zebell, Parker.

A Feature: 1. Scott Freet, Madison; 2. David Kruger, Sioux Falls; 3. Gary Brown Jr, Sioux Falls; 4. Don Bickett, Ramona; 5. Howard Baartman, Sioux Falls; 6. Chad Overgaard, Luverne, Minn.; 7. Perry Tschetter, Bridgewater; 8. Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 9. Dan Jensen, Humboldt; 10. Rick Goth, Madison; 11. JJ Zebell, Parker; 12. Matt Steuerwald, Madison.

Sportsman Stock Cars

Heat #1: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 2. Pete Kracht, Steen, Minn.; 3. Dustin Evink, Colton; 4. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. Evan DeHaan, Alton, Iowa; 6. Craig Smith, Sioux Falls; 7. Daryl Reverts, Humboldt.

Heat #2: 1. Paul Dahl, Flandreau; 2. Jeff Hoogendoorn, Rock Rapids, Iowa; 3. Anthony Mann, Brandon; 4. Kevin Spurgin, Madison; 5. Billy Prouty, Alexandria; 6. Cody Brown, Wentworth; 7. Joseph Hofer, Mitchell.

Heat #3: 1. Mel Elsberry, Orange City, Iowa; 2. Jamie Tieszen, Marion; 3. Jeremiah Jordahl, Madison; 4. Casey Hurney, Brandon; 5. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 6. Jason Fedeler, Chester; 7. Mike Kiggins, Canistota.

B Feature: 1. Evan DeHaan, Alton, Iowa; 2. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 3. Craig Smith, Sioux Falls; 4. Daryl Reverts, Humboldt; 5. Billy Prouty, Alexandria; 6. Cody Brown, Wentworth; 7. Mike Kiggins, Canistota; 8. Jason Fedeler, Chester; 9. Joseph Hofer, Mitchell.

A Feature: 1. Rick Vander Weide, Sioux Falls; 2. Mel Elsberry, Orange City, Iowa; 3. Jamie Tieszen, Marion; 4. Evan DeHaan, Alton, Iowa; 5. Anthony Mann, Brandon; 6. Jeff Hoogendoorn, Rock Rapids, Iowa; 7. Donald Gerritsen Jr, Rock Rapids, Iowa; 8. Kevin Spurgin, Madison; 9. Casey Hurney, Brandon; 10. Jeremiah Jordahl, Madison; 11. Paul Dahl, Flandreau; 12. Dustin Evink, Colton; 13. Pete Kracht, Steen, Minn.; 14. Greg Roemen, Ellsworth, Minn..

Gary's Tire Service Hobby Stocks

Heat #1: 1. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 2. Brad Cowell, Steen, Minn.; 3. Tim Dann, Hartford; 4. Tim Ralfs, Canton; 5. Kevin Prussman, Brookings; 6. Chad Patch, Madison; 7. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn..

Heat #2: 1. Nick Bahr, Madison; 2. Jeff Beck, Winfred; 3. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 4. Mike McGillivray, Madison; 5. Shaun Jurrens, Little Rock, Iowa; 6. David Beman Jr., Sioux Falls; 7. Don Brady Jr, Sioux Falls.

Heat #1: 1. Steve Eliason, Brookings; 2. Scott Borkowski, Mitchell; 3. Jason Schwader, Howard; 4. DJ Jones, Sioux Falls; 5. Bob DeBoer, Little Rock, Iowa; 6. Aaron Penning, Dell Rapids; 7. Walter Kiggins, Sioux Falls.

B Feature: 1. Shaun Jurrens, Little Rock, Iowa; 2. Bob DeBoer, Little Rock, Iowa; 3. Aaron Penning, Dell Rapids; 4. Kevin Prussman, Brookings; 5. David Beman Jr., Sioux Falls; 6. Walter Kiggins, Sioux Falls; 7. Chad Patch, Madison; 8. Don Brady Jr, Sioux Falls; 9. Colter Deutsch, Kanaranzi, Minn..

A Feature: 1. Brad Cowell, Steen, Minn.; 2. Nick Bahr, Madison; 3. Jon DeBoer, Little Rock, Iowa; 4. Josh Klay, Magnolia, Minn.; 5. Shaun Jurrens, Little Rock, Iowa; 6. Mike McGillivray, Madison; 7. Scott Borkowski, Mitchell; 8. Tim Dann, Hartford; 9. DJ Jones, Sioux Falls; 10. Jason Schwader, Howard; 11. Bob DeBoer, Little Rock, Iowa; 12. Tim Ralfs, Canton; 13. Steve Eliason, Brookings; 14. Jeff Beck, Winfred.

Home